duminică, 10 aprilie 2011

Lasa inima sa vorbeasca


„Într-o zi, un înţelept puse următoarea întrebare discipolilor săi: - De ce ţipă oamenii când sunt supăraţi? - Ţipăm deoarece ne pierdem calmul, zise unul dintre ei. - Dar de ce să ţipi, atunci când cealaltă persoană e chiar lângă tine?, întrebă din nou înţeleptul. - Păi, ţipăm ca să fim siguri că celălalt ne aude, încercă un alt discipol. Maestrul întrebă din nou: - Totuşi, nu s-ar putea să vorbim mai încet? Niciunul dintre răspunsurile primite nu-l mulţumi pe înţelept. Atunci el îi lămuri: - Ştiţi de ce ţipăm unul la altul când suntem supăraţi? Adevărul e că atunci când două persoane se ceartă, inimile lor se distanţează foarte mult. Pentru a acoperi această distanţă, ei trebuie să strige ca să se poată auzi unul pe celălalt. Cu cât sunt mai supăraţi, cu atât mai tare trebuie să strige din cauza distanţei şi mai mari.
Pe de altă parte, ce se petrece atunci când două fiinţe sunt îndrăgostite? Ele nu ţipă deloc. Vorbesc încetişor, suav. De ce? Fiindcă inimile lor sunt foarte apropiate, distanţa dintre ele este foarte mică.
În final, înţeleptul concluzionă, zicând: - Când discutaţi, nu lăsaţi ca inimile voastre să se separe una de cealaltă, nu rostiţi cuvinte care să vă îndepărteze şi mai mult, pentru că va veni o zi în care distanţa va fi atât de mare, încât inimile voastre nu vor mai găsi drumul de întoarcere.”

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu