1. Fii recunoscator pentru ce ai deja.
Nu trebuie sa fii nerecunoscator pentru ce ai deja niciodata pentru ca iti lasa un gol in suflet si simti mereu o dezamagire totala pentru ce n-ai, care te face sa crezi ca nu poti sa ai ce-ti doresti. Nu conteaza daca in sinea ta esti nefericit si simti ca nu ai nimic. Ceva tot ai! Tavan peste cap, un prieten bun, o sotie sau un sot frumos, un copil pe care-l iubesti, o familie (asa cum este ea), scoala (lunga sau scurta. nu conteaza), sanatate, viata, 3 mese pe zi, cateva haine, etc.
Sunt recunoscator pentru ca am unde dormi.
Sunt recunoscator pentru ca am prieteni buni.
Sunt recunoscator pentru ca dumnezeu este de partea mea cand imi este greu si nu ma lasa singur/a.
Sunt recunoscator pentru ca viata m-a invatat si bune si rele si ma dezvolt mereu ca om.
Multumesc Universului (lui D-zeu, Isus Christos, Allah, etc) pentru ca sunt in viata si pentru ca sunt sanatos.
Multumesc pentru painea de astazi.
Multumesc pentru ca sunt eu.
Multumesc pentru forta pe care o am in fiecare zi de-a infrunta obstacolele.
Sunt recunoscator pentru ca am prieteni buni.
Sunt recunoscator pentru ca dumnezeu este de partea mea cand imi este greu si nu ma lasa singur/a.
Sunt recunoscator pentru ca viata m-a invatat si bune si rele si ma dezvolt mereu ca om.
Multumesc Universului (lui D-zeu, Isus Christos, Allah, etc) pentru ca sunt in viata si pentru ca sunt sanatos.
Multumesc pentru painea de astazi.
Multumesc pentru ca sunt eu.
Multumesc pentru forta pe care o am in fiecare zi de-a infrunta obstacolele.
Este foarte important sa apreciezi CE AI DEJA si sa fii multumit cu CINE ESTI DEJA pentru ca iti da incredere in tine insuti, si te face mai pozitiv. Te eliberezi de gandul ca NU AI care atrage energia NU AM. Te eliberezi si de gandul ca EU NU SUNT ASA pentru ca nu te lasa sa devii altfel si-ti doresti mereu sa fii altcineva. In sinea lui, omul insa, isi doreste mereu sa fie doar el, pur si simplu. Atunci cand multumesti universului CA AI, energiile pozitive vin in abundenta. AM il atrage pe AM. Sa nu gandesti niciodata ca nu ai, sau ca nu poti, sau ca nu este, sau ca nu esti. Trebuie sa te vezi ca omul care deja este, deja are. Jean Paul Sartre, cel mai faimos existentialist, spunea de pilda ca omul este foarte mult ceea ce crede, si ce-si doreste sa devina. Cand tu te respecti pe tine insuti si cand tu esti multumit cu tine insati, atunci si altii te respecta si sunt multumiti de tine, si tu la fel poti mai usor sa respecti pe altii si sa fii multumit de altii. Nu suntem toti la fel, nu gandim toti la fel. Fiecare om este o stea, cum a scris Aleisteir Crowley, fiecare om este special. Fiecare om mai traieste deasemenea in universul sau propriu, cu telurile lui, visele lui, dorintele lui, necazurile lui, bucuriile lui, si asa mai departe.
Daca nu esti convins ca este asa, poti sa incepi cu a spune afirmatii. In acelasi timp, trebuie ca aceste afirmatii sa fie personale. Trebuie cu alte cuvinte sa crezi in ele. Aceasta idee este elaborata in filmul si cartea "The Secret" sau "secretul" in limba romana.
2. Foloseste afirmatii si autosugestii.
Afirmatii pe care la inceput poate ca nu le crezi, dar pe care repetandu-le incepi sa le crezi. Aceste afirmatii sunt spuse cu un scop, depinzand de ce-ti lipseste in personalitate, fie ea incredere in sine, putere de-a lupta, lipsa de ambitie, etc. Cu timpul, nu mai trebuie sa le repeti, pentru ca devin o parte din personalitate si de modul de-a gandi, insa ai grija sa nu incepi sa te lauzi pentru ca poti sa-ti procuri dusmani.:)
Sunt ambitioasa si pot sa ating orice cel vreau.
Sunt creeatorea viitorului meu.
Stiu ce doresc de la viata.
Sunt frumoasa, arat bine, si atrag oameni buni in jurul meu.
Ma bucur si sunt mandra ca sunt inteligenta.
Merit ce-i mai bun de la viata. Merit bani, dragoste, prieteni buni si o munca buna.
Universul sau D-zeu imi da tot ce-mi doresc.
Sunt o persoana importanta.
Am dreptul la tot ceea ce cer.
Am inima deschisa, sunt mereu pozitiva si atrag cele mai bune si cele mai frumoase lucruri.
Ma bucur pentru ca traiesc.
Sunt plina de energie.
Spun numai lucruri inteligente.
Imi place sa acult si la altii.
Sunt o adevarata maestra in domeniul comunicatiilor.
Afectez oamenii intr-un mod pozitiv si benefic mie si altilor.
Sunt creeatorea viitorului meu.
Stiu ce doresc de la viata.
Sunt frumoasa, arat bine, si atrag oameni buni in jurul meu.
Ma bucur si sunt mandra ca sunt inteligenta.
Merit ce-i mai bun de la viata. Merit bani, dragoste, prieteni buni si o munca buna.
Universul sau D-zeu imi da tot ce-mi doresc.
Sunt o persoana importanta.
Am dreptul la tot ceea ce cer.
Am inima deschisa, sunt mereu pozitiva si atrag cele mai bune si cele mai frumoase lucruri.
Ma bucur pentru ca traiesc.
Sunt plina de energie.
Spun numai lucruri inteligente.
Imi place sa acult si la altii.
Sunt o adevarata maestra in domeniul comunicatiilor.
Afectez oamenii intr-un mod pozitiv si benefic mie si altilor.
Un lucru important este sa nu-ti fie jena si nici nu trebuie sa ai mustrari de constiinta pentru ca zici aceste lucruri. In 2-3 zile, sau cel mult o saptamana, vei crede in ele desi la inceput vor pare a fi cuvinte goale si fara importanta. Metoda se numeste autosugestie si este folosita in psihologie si in timpul hipnozei atunci cand un hipnotizator iti sugereaza sa mananci mai putin, sau sa te lasi de fumat, etc.
TESTEAZA MEDOTA CU UN EXERCITIU SIMPLU CA SA CREZI IN EA SI CA SA O APLICI SI-N ALTE DOMENII:
Daca nu crezi ca este adevarata aceasta metoda, incearca intr-o dimineata sa te uiti in oglinda, machiaza-te, rujeaza-te, piaptana-te etc, in timp ce te gandesti ca esti cea mai frumoasa femeie din lume. Repeta afirmatia: "Sunt frumoasa." sau "Sunt atragatoare. " sau orice alta afirmatie care te face sa te simti extraordinar de frumoasa, sarmanta si atragatoare pana simti asta din toata inima, pana cand dragostea pentru tine insati creste, si pana cand te vezi tu singura in oglinda extraordinar de frumoasa si pana barierele care-ti spun inconstient ca nu este asa sau ca sunt altele mult mai frumoase ca tine, sau ca esti prea mandra de tine, sau ca tu nu meriti sa gandesti asa dispar total. Trebuie sa simti ca radiezi frumusete. Mergi dupa aia prin oras, ca sa vezi ce se intampla.
OBS! Trebuie sa fii singura si sa nu te deranjeze nimeni in timpul exercitiului ca sa poti fi in largul tau. Inchide-te in baie sau in camera ta daca poti si daca este nevoie si ai grija sa nu te faca nimeni sa te simti prost uitandu-se pe geam, razand de tine sau batjocorindu-te etc.
Daca nu crezi ca este adevarata aceasta metoda, incearca intr-o dimineata sa te uiti in oglinda, machiaza-te, rujeaza-te, piaptana-te etc, in timp ce te gandesti ca esti cea mai frumoasa femeie din lume. Repeta afirmatia: "Sunt frumoasa." sau "Sunt atragatoare. " sau orice alta afirmatie care te face sa te simti extraordinar de frumoasa, sarmanta si atragatoare pana simti asta din toata inima, pana cand dragostea pentru tine insati creste, si pana cand te vezi tu singura in oglinda extraordinar de frumoasa si pana barierele care-ti spun inconstient ca nu este asa sau ca sunt altele mult mai frumoase ca tine, sau ca esti prea mandra de tine, sau ca tu nu meriti sa gandesti asa dispar total. Trebuie sa simti ca radiezi frumusete. Mergi dupa aia prin oras, ca sa vezi ce se intampla.
OBS! Trebuie sa fii singura si sa nu te deranjeze nimeni in timpul exercitiului ca sa poti fi in largul tau. Inchide-te in baie sau in camera ta daca poti si daca este nevoie si ai grija sa nu te faca nimeni sa te simti prost uitandu-se pe geam, razand de tine sau batjocorindu-te etc.
3. Actioneaza
Ca sa-ti doresti ceva nu ajunge. Nu poti sa devii medic fara sa mergi inainte la facultatea de medicina de exemplu si sa treci prin 6 ani de studii. Trebuie insa sa-ti formezi un mod de-a gandi care te ajuta, constient si inconstient sa actionezi intr-un mod care te duce spre succes si spre indeplinirea viselor. Depinzand de ceea ce doresti, este important sa inveti sau sa studiezi daca este nevoie, sa ei riscuri, sa faci calatorii, sa cauti informatii, si asa mai departe. Poti sa-ti pui teluri mai mici prima data. Si daca ai un mod de gandire pozitiv, stii ce vrei si doresti asta din toata inima, atunci Universul te v-a duce, prin actiunile tale proprii, spre succes si indeplinirea viselor. Actinule iti vor fi ghidate inconstient sau constient de dorinta ta sau de telul pe care vrei sa-l atingi in viata.
Cel mai important insa, este sa crezi ca totul este posibil. Lumea in care traim este plina de posibilitati (nu de restrictii) insa trebuie sa invatam sa le vedem, si de cele mai multe ori, este felul in care vedem lumea si pe noi insasi care ne ghideaza stilul si viata si care ne ajuta sau ne incurca sa ne atingem telurile.
Suntem conditionati de parinti, societate, scoala, masmedia, sa credem ca-n lume sunt oameni bogati si inteligenti, si oameni mai putin bogati si cu posibilitati mai putine. Gresit: Toti avem posibilitati si putem sa ne creem viitorul si norocul. Suntem creeati toti cu aceeasi doza de inteligenta. Poate credem ca oamenii bogati au mai multe sanse deoarece au altfel de educatie, banii nu lipsesc si asa mai departe. Paulo Coelho de ex vine dintr-o familie burgheza si bogata, si a fost institutionalizat de 3 ori de parinti, pentru ca dorea sa devina scriitor, si nu doctor, inginer sau avocat, asa cum doreau parintii.
Nu vrem sa ne ranim sau sa ne dezamagim prietenii, familia, marea dragoste, copii, sotul sau sotia, colegii de munca, sefii, etc. prin a ne schimba total si poate prin a lua o noua ruta in viata. Gresit: Cei care ne plac si ne iubesc si ne respecta cu adevarat vor fi langa noi. Putem sa-i luam incet si sa le spunem ca vrem parca altceva de la viata, si ca am avut o dorinta de-a incerca altceva. Nici dragostea nu este o piedica. Poate daca unul dintre parteneri ia un pas inainte intr-o directie care i se potriveste mai bine, atunci si partenerul poate sa inceapa sa-si realizeze visele si in final toti vor fi recunoscatori si bucurosti.
Nu avem curajul sa gandim si sa actionam diferit. Istoria se repeta. La fel se repeta si viata noastra. Facem aceleasi lucruri zilnic, gandim aceleasi lucruri, ne simtim cam la fel, aceleasi lucruri ne plac sau ne displac. Traim mai mult sau mai putin ce linia dezamagirii si tristetei, asa cum zicea Freud, intr-o nefericire normala si umana. Putem sa ne schimbam insa si putem sa vedem totul altfel si din alt punct de vedere. Tot odata, ne schimbam atitudinile, ne schimbam modul de-a gandi si felul in care actionam. Putem cu putin antrenament sa alegem ceea ce simtim. Putem sa vedem viata ca o aventura unde putem sa ne facem visele realitate, sau putem pur si simplu sa traim si sa acceptam numai ceea ce ne da viata de zi cu zi.

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu