duminică, 17 aprilie 2011

Despre despartire

Despartirea inseamna sa-l uiti imediat pe cel care l-ai iubit. Realitate- Poti sa intalnesti o persoana pe care sa o iubesti enorm si cu care sa fii compatibil, te poti casatori cu ea, puteti avea copii impreuna si totusi, undeva in coltul inimii tale sa pastrezi un loc si o amintire persoanei pe care ai iubit-o odata. 
  • Nu în puţine cazuri, femeia şi bărbatul nu ştiu să se despartă la vreme. Aşteaptă să dispară tot ce i-a apropiat şi legat, până ajung să le fie silă de ei. În loc să transforme despărţirea însăşi în ceva deosebit, de care să-şi aducă aminte cu duioşie mai târziu, târăsc un rest de dragoste ca un hoit care miroase urât. -  Octavian Paler
  • Dacă nu ţi-am adus nici o fericire, îţi las prin despărţire o ofrandă a eliberării. – Rabindranath Tagore
  • Nebunia este considerată un motiv suficient pentru divorţ, dar în acelasi timp este calea cea mai scurta spre casatorie. – Mizner
  • Divorţul este un joc jucat de avocaţi. – Cary Grant
  • Cu cât cunoşti un om mai bine si mai mult cu atât eşti mai aproape de o fatală despărţire cu el. Cunoaşterea detaşează o fiinţă de alta şi alterează grăuntele de mister ce se află în orice existenţă, cât de plată ar fi ea. – Cioran

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu